Loading...
Moi uczniowie uczą.

Dorota Kobos

Dorota zaczynała ćwiczyć jogę u Michała jeszcze w swoich czasach studenckich. Wrażliwość niezbędną w rozwoju jogicznym (i życiowym) łączy z wrażliwością artystyczną, jest instruktorką jogi, a także malarką i graficzką. Dziś mieszka i uczy jogi w Warszawie (http://www.dorotakobos.com/).

Opowieść Doroty
Jestem instruktorką hatha jogi wg metody B.K.S. Iyengara ze stopniem Junior Intermediate II.

Praktykę rozpoczęłam w 2002 roku. Od tamtej pory regularnie uczestniczę w wielu warsztatach hatha jogi, prowadzonych w kraju i zagranicą, także w Indiach w Instytucie B.K.S Iyengara RIMYI w Pune oraz w Hiszpanii, w Australii i w Niemczech.

W latach 2002 – 2011 byłam regularną uczennicą Michała Szczepanika w Łodzi. To były pierwsze i najważniejsze lata mojej praktyki, w której dojrzewałam nie tylko jako „joginka”, ale po prostu jako człowiek. Praktyka u Michała dała mi stabilną i mocną bazę do samodzielnych poszukiwań i własnej praktyki. W roku 2007 dojrzałam do decyzji wzięcia na siebie większej odpowiedzialności i rozpoczęłam przygotowywanie się do nauczania. W tym czasie Michał był dla mnie ważnym superwizorem.

Od 2012 roku mieszkam na stałe w Warszawie. Najpierw współpracowałam z przyjaciółką na Starej Pradze, współtworząc studio Baba Joga. Potem podjęłam się prowadzenia sesji w dwóch szkołach jogi oraz w klubie River View z widokiem na Warszawę z 43-go piętra.

W 2016 roku rozpoczęłam realizowanie własnego projektu pt. Home Yoga, czyli kameralnych sesji jogi (maks. 6 uczestników) w moim mieszkaniu na Starym Mokotowie przy ulicy Puławskiej 24B/37. Wierzę, że kameralne warunki praktyki jogi dają uczestnikom większą prywatność, skupienie, gwarancję nauczycielskiej uwagi, a ponadto ciepłą domową atmosferę. Po praktyce jest zawsze czas na herbatę, rozmowy i brak pośpiechu. Jestem przekonana, że taka atmosfera sprzyja pogłębionej praktyce jogi. Zwłaszcza w dużym mieście, pośród zagonionych warszawiaków ta „domowość” staje się wartością szczególną.

Ponieważ moje wykształcenie jest artystyczne, staram się w moich działaniach łączyć obydwie dziedziny jogi i sztuki. Współpracuję z Muzeum Łazienek Królewskich, gdzie sztuka jogi komponuje się z pięknym przyrodniczym otoczeniem królewskiego parku. Realizuję też krótkie filmy z praktyki jogi w przemyślanym kompozycyjnie plenerze i mam jeszcze wiele pomysłów, które mam nadzieję pomogą zainteresowanym zauważyć/poczuć, że praktyka jogi i obcowanie ze sztuką, bądź tworzenie są ze sobą blisko spokrewnione i praktykowane z szczerością stają się drogą do odkrycia wewnętrznej wolności.

Dodaj komentarz